• گروه فقهی

  • 1397/12/11 08:54:03
  • تعداد بازدید: 791

مسابقات بی نظیر فرهنگی شعر و موسیقی

مسابقات بی نظیر فرهنگی شعر و موسیقی

بسم الله الرحمن الرحیم

آئین گنج و گنج آئین

مسابقات بی نظیر فرهنگی شعر و موسیقی

10 هدیه 110 میلیون تومانی

با همکاری عاشقان راستین ادب و هنر اصیل ملی

نیکوکاران، تجار، بازرگانان

جوایزی در استقبال و تضمین گنجینه اشعار حکیم خاضع

بنام خداوند آئین گنج، پروردگار گنج آئین

سلام به همه شما عزیزان ارجمند

ادبستان جهانی حکیم خاضع، انتشارات خانه نویسندگان، مرکز فرهنگی علامه حلی (ره) که موسساتی است منبعث از مجموعه قدیمی کتابخانه حضرت رسول اکرم (ص) آثارو موقوفات آیت الله العظمی مجتهدی نجفی، که از 1328 به تدریج در سطوح گوناگون آموزشی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، نقش آفرین خدمت و انجام وظایف متنوع بوده و بخشی را نیز علاوه بر نشر آثار گمشده و گنجینه های ملی، به تجلیل و بزرگداشت شعرا و هنرمندان قله های کهن و معاصر اختصاص داده است.

فرزانگانی چون رودکی، فردوسی، عطار، مولوی، نظامی، سعدی، حافظ، تا بهار، پروین، شهریار، و … اینک نیز حضرت حکیم متاله خاضع، بعنوان گنجینه ای بدون مبالغه کم نظیر و بلکه به شهادت منصفانه کارشناسان و ارباب فضل و اساتید شعر و موسیقی، انصافاً در این روزگار، گنج و گنجینه ای بی نظیر.

لذا شایسته بود و هست تا به نحوی باز هم ادای وظیفه شود که استقبال نیکوکاران، تجار، بازرگانان شیفته فرهنگ و هنر ملی و عاشقان وفادار شعر و موسیقی اصیل، بار دیگر مظهر آیت خداوندی و آینه آئین و قاعده لطف الهی شد تا مسابقات بزرگی را با 10 هدیه 110 میلیون تومانی در استقبال و تضمین اشعار حکیم خاضع، برگزار نمائیم و در حقیقت کمترین تکلیف خویش را معمول داریم.

مجموعه اشعار، غزلیات، قصائد، ترانه ها، مثنوی ها، رباعیات و سروده های منتخب از چندین مجلد، دیوان کبیر حضرت حکیم خاضع به زبانهای فاخر و جواهرنشان فارسی و عربی تا گویش ­های محلّی نجفی، ترکی آنهم موزون به گوشه­ های موسیقی و استوار با نظم آهنگین مقامی، خوشبختانه از طرف اساتید و عاشقان فرهنگ و هنر و دلدادگان شعر و موسیقی حکیمانه و عارفانه مورد استقبال قرار گرفت.

چنانکه تأثر و حسرت سال­های طولانی مهجوری و غربت متروک ماندن و چون گنج پنهان بودن این گنجینه­ ها و ذخائر کم نظیر معنوی و فرهنگی که از دهه 1310 و 20 خورشیدی و فراز و نشیب تا کنون به یادگار مانده، با این استقبال و شور شعورمندانه فرزانگان و فرهیختگان خدا را شکر، به امید و نشاط تبدیل کرد.

همانطور که بعضی از اساتید و عاشقان شعر و هنر و موسیقی بخوبی اطلاع دارند، از مجموعه مجلدات اشعار، ترانه­ ها، غزلیات و سروده ­های دیوان حکیم خاضع، به لطف خدا، بخش­هایی به صورت چندین جلد، تقریباً یک طوری شبیه کشف، به دست آمد که ساده ­ترین مدارکش، اسناد ساواک و حاشیه مدارک و اسناد بر جای مانده از عراق و نجف و ساواک ایران است که به تناسب موضوع، برخی هم توسط امثال استاد علی دوانی و دیگران بعضاً بعنوان فعالیت های مرتبط خودشان و خاطرات دهه 20 و 30 ، تا 60 -50 سال گذشته آمده است.

خوشبختانه با مجاهدت بعضی از اساتید و هنرمندان، بخصوص استاد احمد مجتهدی و خانه نویسندگان و مرکز فرهنگی علامه حلی، به تدریج بخش­هایی از این آثار به دست آمده، به زیور طبع آراسته و منتشر شد و در فاصله کوتاهی با استقبال شما عزیزان، اساتید و فرهیختگان و عاشقان شعر و ادب و موسیقی به چندین چاپ و نشر رسید.

نوشته­ های اساتید و هنرمندان، شعرا و بزرگان، خانم­ها و آقایان، طوری به همه ما روحیه بخشید که از استاد مجتهدی و همکاران خواستیم به این کشف و بازیابی چنین گنج و گنجینه­ های فرهنگی و ادبی، بیشتر و بهتر بپردازند .

به ویژه که بعضی از بزرگان فرهنگ وشعر و ادبیات و موسیقی، اشعار حکیم خاضع را با قله­ های شعر و ادبیات فارسی و عربی و نوابغ اهل فضل و فن شعر و هنر و موسیقی و گوشه ­ها و گویش­ های محلّی و مقامی، تا امثال رودکی، إمرو القیس، حسّان، فرزدق، فردوسی، سنایی، عطار و سعدی، ابوفراس و دعبل، مُتنبی و حافظ و دیگر چهره­ های درخشان پهنه فرهنگ و ستارگان فروزان آسمان شعر و هنر مقایسه کردند.

که برخی از این مثال­ها و مقایسه ­ها هم خیلی فنی و مستند به علوم و فنون بلاغت و گوشه­ های سینه به سینه بر جای مانده از اساتید و هنرمندان گذشته تا به حال بوده که بخش­هایی از این نظریات را به تناسب در سایت­ها گذاشتیم.

نکته­ های که برای اساتید حائز اهمیت بود و هم از غفلت و تغافل و حجاب معاصرت حکیم متأله، حضرت حکیم خاضع، آشکارا حسرت داشتند و هم از این انتشارِ وَلو دیر باز خوشحال بودند، این نکته بود که صاحب این اشعار، در حقیقت، قلّه نشین فقه و اصول، تفسیر و عرفان هم هست.

یعنی این آثار از آیت الله العظمی شمس الدین محمد نجفی است که اکنون با حدود 90 سال عمر پر خیر و برکت، در کنار آثار و خدمات گوناگون در تهران و بعضی از شهرها و عراق و نجف، با داشتن رساله­ های متنوع علمی و رساله­ های عملیه برای بعضی از مریدان، علاوه بر مقام فقاهت و مرجعیت، با تسلط در فرهنگ و ادب فارسی و عربی، شعر و شور و موسیقی و عرفان، حکمت و فلسفه و تاریخ، تفسیر و قرآن تا نهج البلاغه و اشعار کهن منسوب به اهل بیت و ائمه هدی و گوشه­ های متقن و محکم و بلکه مقدس شعر و موسیقی مباح و یا مستحب و هدایت بخش را با صافی وجود بی بدیل یک فقیه و مجتهد جامع الشرایط، اینطور عین یک گنج یا گنجینه­ های کم نظیر و مجلدات متعدد به همه ما مرحمت بخشیدند.

جا دارد با سپاسگزاری همیشگی از  خدای مهربان و دعای خالصانه برای حکیم خاضع، از همه عزیزان تشکر کنیم و باز هم حضور شما خوبان را صادقانه در این مسابقه بزرگ خیر مقدم بگوئیم.

و صد البته برای همکاری­های بیشتر، صمیمانه دعوت و استقبال صادقانه خودمان را مجدداً به شما تقدیم می­کنیم و منتظریم.

بفرمائید، خوش آمدید.

10 هدیه 110 میلیون تومانی

با همکاری عاشقان راستین فرهنگ و هنر اصیل ملی

مسابقات بی نظیر شعر و موسیقی

در استقبال و تضمین از اشعار حکیم خاضع

با جوایز ممتاز و بی سابقه